Bale Ana Sanat Dalı

Hazırlık Bale Eğitim Programı

hazırlık bale eğitimi

Hobi niteliğinde klasik ve modern baleye öğrenci kabul edilir.

5- 6 yaş öğrencilere hazırlık bale eğitim programları uygulanır. Öğrencinin yaşı, becerileri ve yetenekleri göz önünde tutularak,sertifika programlarımıza dahil edilir. Eğitiminin suresi 1 veya 2 yıl arasında değişebilir.

Amacı

Baleyi sevdirmek , doğru teknik temeli oluşturmak, zerafet, özgüven, fizik ve ruh gelişiminin ritim duygusuyla bedensel koordinasyonunu sağlamaktır.

Ana Sanat Dalı Bale

klasik bale

Uyguladığımız program Rus Vaganova metodu olup, bu yöntemle bale sanatının doğru teknikler üstüne oturtularak öğretilmesi sağlanmaktadır .

2'ye ayrılır Klasik ve modern. Her ikisi de 8 yıllık müfredat programıdır. Klasik bale 1-ci aşamaya 6-7 yaşından itibaren öğrenci kabul edilir. Öğrencinin fiziki yapısı, gelişimi ve yetenek durumuna göre sertifika programına karar verilir. Modern mi, klasik mi? Klasik baleye kayıt olan ve eğitimini sürdüren öğrenci temel klasik eğitiminden sonra modern bale eğitimine geçiş yapabilir ve modern bale müfredat programı doğrultusunda mezun olabilir.

8 yılık müfredat programı doğrultusunda aldığı eğitim sonunda, sınavlarda başarılı olan öğrenci MEB Usta Eğitimci diploması almaya hak kazanır.

Sınav programı: 2 klasik varyasyon, 1 modern bale,1 karakter dans, bale tarihi ve pedagojiden öğrenci komisyon önünde sınava girer. Herhangi bir aşamada sınavı geçemeyen öğrenci, sınava hazır olana kadar tekrar eğitime tabii tutulur.

Sömestr tatillerinde okulumuzda klasik ve modern bale öğrencilerimize , yurt dışından davet edilen profesyonel usta eğitimcilerin eşliğinde master klass çalışma imkanları sağlamaktayız.

Ana Sanat Dali Modern Bale

modern bale ana sanat dalı

Çağdaş, contemporary dans eğitimi programıdır. 9- 25 yaşa kadar öğrenci kabul edilir , programımız modern bale teknikleri, neoklasik, jaz dans, hip-hop dans teknik özellikleri içermektedir.

Öğrenci haftada 4 saat , ayda 16 saat ders görmektedir.

Eğitim yılı sonunda düzenlediğimiz yıl sonu resital konserlerimize yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin kendi sanatını , yeteneklerini sergilemek ve paylaşmak için profesyonel sahnelerde gösteriler düzenlemekteyiz . Yurt dışında yarışmalar ve festivaller için öğrencilerimizin katılmalarını sağlamaktayız.

Lir Kültür ve Sanat Merkezinin Misyonu: Konservatuar bale bölümlerine öğrenci hazırlamak, ülkemizde bale sanatına profesyonel kadro yetiştirmek ve topluma evrensel kültürü yaymaktır.